2025. augusztus 25., hétfő - Lajos

Események

A magyar katonákról és kutya bajtársaikról nyílt időszaki kiállítás a Hadtörténeti Múzeumban

652

A fotók közel egy éven át lesznek láthatók.

Négylábú bajtársak – katonák és kutyák címmel új időszaki kül- és beltéri fotókiállítás nyílt Budapesten, a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban – olvasható az intézmény az MTI-hez eljuttatott közleményében.

A tárlaton az Osztrák-Magyar Monarchia időszakától napjainkig mutatják be a hadsereg kötelékében szolgáló, a katonák mellé bajtársnak szegődő kutyákat: a termekben az első világháborúban szolgálatot teljesítő egészségügyi és vontató négylábúakról, a Magyar Néphadsereg határőr kutyáiról, valamint napjainkban a Magyar Honvédség kötelékében szolgáló robbanóanyag-kereső, járőr- és őrző-védő kutyákról, kiképzőikről és gazdáikról is láthatók fotók.

kutyki

Először a német-francia háborút követően, 1872-ben – éppen százötven évvel ezelőtt – a francia hadseregben alkalmaztak kutyákat katonai célra, az első világháborúban azonban többek közt már az Osztrák-Magyar Monarchia haderejében is feltűntek, főként sebesültek felkutatását, illetve szállítását segítve. A császári és királyi, illetve honvéd kutyák kiképzése 1914 végén, Bécsben indult, átvéve a rendőrségnél korábban már bevált metódust.

A Magyar Királyi Honvédségen belül a két világháború közötti időszakban határőrök mellé alkalmaztak hadikutyákat, az új határok adta rend fenntartására, de ugyanebben a korszakban az állatok hadi alkalmazásának lehetőségei is bővültek:

Németországban gázfigyelő szolgálatra tanították be őket, a szovjet Vörös Hadseregben pedig harckocsi-elhárító kutyákat képeztek ki, amelyeknek a tankok kiiktatása volt a feladata.

A második világháborúban a legtöbb hadsereg használt kutyákat, az első világháborúhoz hasonlóan lőszer- és egészségügyi készletszállításra – köztük az amerikaiak is, ahol 1942-ben indult el a K9-program, aminek részeként az ebek az alapkiképzést követően speciális kiképzést kaptak: őr, járőr, futár és aknakereső feladatokra készítették fel őket.

A második világháborút követően, a háborús romok eltakarításakor a Magyarországon állomásozó szovjet kutyás csapatok a fel nem robbant aknák és robbanószerek felkutatását segítették.

A négylábúak ma is a Magyar Honvédség részét képezik, hiszen az ma öt kutyás alegységgel rendelkezik, amelyek robbanóanyag-kereső, őrző-védő és járőrkutyákat képeznek ki, illetve foglalkoztatnak – olvasható a közleményben.

Az időszaki kiállítás 2023. március 28-ig látható a budai Várnegyedben, a Kapisztrán téren lévő Hadtöréneti Intézet és Múzeumban.

| Forrás: 24.hu

Eseményfigyelő

Szeretné, hogy az Önök híre, eseménye is megjelenjen az Esemény Menedzser portálon? Tartalomszolgáltatásra, online marketingre van szüksége? 

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 


 

 


 

Happy Hours, BETA álom!

Hírlevél


   E-mail cím:*  
Név: *  

Olvasta?

Időrendben

« Augusztus 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Tartalom galéria

Portfolio Private Health Forum, 2025. szeptember 30.

Portfolio Private Health Forum, 2025. szeptember 30.

More details
Nemzetközi Zöld Építés Hete, 2025. szeptember 8-12.

Nemzetközi Zöld Építés Hete, 2025. szeptember 8-12.

More details
Social Media Future, 2025. szeptember 11.

Social Media Future, 2025. szeptember 11.

More details
Future of Finance, 2025. szeptember 18.

Future of Finance, 2025. szeptember 18.

More details
REA SUMMIT, 2025. szeptember 17.

REA SUMMIT, 2025. szeptember 17.

More details
Folk Fashion – Divat a folklór

Folk Fashion – Divat a folklór

More details
Lenyűgöző fényjáték és zenei élmény a Margitsziget szökőkútnál

Lenyűgöző fényjáték és zenei élmény a Margitsziget szökőkútnál

More details
Vár a Richter Safari Park, Magyarország első és egyetlen autós safari parkja

Vár a Richter Safari Park, Magyarország első és egyetlen autós safari parkja

More details
Kertmozi élmények a Balatonnál

Kertmozi élmények a Balatonnál

More details
Az Esemény Menedzser portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője