2025. június 23., hétfő - Zoltán

Turizmus

Látogathatóvá teszik a tolcsvai várat

897

Az egykori erőd a már most is megtekinthető kastélyok mellett további turisztikai látványossággá válhat Tolcsván.

Tolcsván tartotta éves közgyűlését a Felső-magyarországi Várak Egyesülete. Azért a Tokaji borvidéki települést választották helyszínül a szervezők, mert ott most zajlik a vizsgálata egy nagy kiterjedésű kelta várnak, amelynek egy részét látogathatóvá is szeretnék tenni.

Tolcsván tartotta éves közgyűlését a Felső-magyarországi Várak Egyesülete. Azért a Tokaji borvidéki települést választották helyszínül a szervezők, mert ott most zajlik a vizsgálata egy nagy kiterjedésű kelta várnak, amelynek egy részét látogathatóvá is szeretnék tenni.

Újra közösen

A rendezvényről Horváth Jenő, Füzér polgármestere, az egyesület elnöke az Észak-Magyarországnak elmondta: a közgyűlésen elsősorban azt állapították meg, hogy a 35 tagú szervezet működőképessége a pandémia után is megmaradt, és immár újra közösen szervezhetik programjaikat. Hozzátette: Tolcsvát két okból választották az esemény helyszínéül. Egyrészt az ott található kastélyok okán, másrészt a feltárásra váró kelta várról hallgatták meg a jelenleg ismert információkat. Az egykori oppidum történeti szerepének felkutatását, turisztikai hasznosítását az egyesület nagyon támogatja – közölte az elnök. Kérdésünkre válaszolva azt is elmondta: az egyesület kereteit kihasználva a továbbiakban erősíteni szeretnék érdekképviseletüket, a közös programok során pedig egyebek mellett konferenciákat akarnak szervezni, ahová olyan szakértőket, kormányzati szereplőket hívnak meg, akik valamilyen módon segíteni tudják tevékenységük, fejlesztéseik megvalósítását. Az összefogásba beletartozik a közös marketingtevékenység is, amely keretében együtt ajánlják azokat az értékeket, amelyeket a történelmi helyszínek képviselnek. Hozzátette: ismereteik szerint a térségben még legalább tíz olyan feltárásra váró erődítmény van, amely viszonylag kisebb ráfordítandó munkával – legalább részben feltárva – látogathatóvá tehető – emelte ki Horváth Jenő.

Vonzóak a történelmi épületek

Csoma Ernő, Tolcsva polgármestere tudósítónknak azt mondta: azért csatlakoztak a legutóbbi közgyűlésen a Felső-magyarországi Várak Egyesületéhez, mert nagyon sok tapasztalatot tudnak hasznosítani maguk is a szervezet által létrehozott szakmai tudástárból. Mint kiemelte, Tolcsván öt kastély található, közülük három látogatható. Jelenleg a legtöbben a Szirmay–Waldbott-kastélyt tekintik meg, amely a közgyűlésnek is helyet adott. A polgármester kifejtette: tapasztalataik szerint a történelmi épületek nagyon vonzóak a turisták számára. A kelta várral is van tervük. Az egykori erődítmény kutatását településük szülötte, dr. Pintér István nyugalmazott honvéd ezredes vállalta fel, aki gyermekkorából emlékszik azokra a felszínen lévő maradványokra, ahol játszottak. Munkáját az önkormányzat nagyban segíti – fűzte hozzá a polgármester. Csoma Ernő rámutatott: arra számítanak, hogy a vár egyes elemeit látogathatóvá tehetik, amely a már meglévő látnivalók mellett további turisztikai látványossággá válhat.

Két kilométeren terül el

A tolcsvai kelta vár kutatásával megbízott dr. Pintér István munkatársunknak elmondta: a kelták a vas népe voltak, akik óriási hatékonyságot értek el a vas alkalmazásával egész Európában. Meglátása szerint ezért nem véletlen, hogy egész Nyugat-Európa a sajátjának tekinti a kelta kultúrát. A Tolcsva fölötti vár körülbelül két kilométer hosszúságban terül el, és több hegy tetejét érinti – mondta. Becslése szerint a megépítéséhez több tízezer köbméter követ hordhattak össze az akkori munkások. A fennállását időszámításunk előtt ötszáztól Krisztus születéséig valószínűsítik – tette hozzá. Kiemelte: dokumentumok nincsenek az erődítményről, hiszen régészeti feltárás hivatalosan nem történt a területen, csupán a helyiek emlékezetében élnek az egykori legelőkön, réteken található, kőből készült alakzatok. Az erőd által védett egykori településen valószínűleg folyt mezőgazdaság és kereskedelem, valamint hatalmi központi szerepet is betölthetett – jelentette ki dr. Pintér István. A létesítmény maradványainak látogathatóságáról szólva a nyugalmazott ezredes kifejtette: elkészült egy kelta kör elnevezésű túraösvény, amely hamarosan megjelenik Tolcsva honlapján. Ott képes formában, szövegalámondással vezetnek majd végig minden érdeklődőt a területen, és felhívják a figyelmet arra is, mi az éppen aktuális látnivaló – közölte.

| Forrás: boon.hu

Eseményfigyelő

Szeretné, hogy az Önök híre, eseménye is megjelenjen az Esemény Menedzser portálon? Tartalomszolgáltatásra, online marketingre van szüksége? 

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 

További hírek, tippek


 

 


 

You are so BETA!

Hírlevél


   E-mail cím:*  
Név: *  

Időrendben

« Június 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Tartalom galéria

Generali Gyerek Sziget, 2025. június 20-22.

Generali Gyerek Sziget, 2025. június 20-22.

More details
Hétvégi programajánló

Hétvégi programajánló

More details
Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja, 2025. június 20-28.

Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja, 2025. június 20-28.

More details
Budaörsi Airshow, 2025. június 21.

Budaörsi Airshow, 2025. június 21.

More details
Múzeumok Éjszakája az Aeroparkban, 2025. június 21.

Múzeumok Éjszakája az Aeroparkban, 2025. június 21.

More details
Múzeumok Éjszakája, 2025.  június 21.

Múzeumok Éjszakája, 2025. június 21.

More details
Borsófesztivál, 2025. június 21.

Borsófesztivál, 2025. június 21.

More details
Kőrösi Möggyfesztivál, 2025. június 20-21.

Kőrösi Möggyfesztivál, 2025. június 20-21.

More details
Budakörnyéki Sörfesztivál, 2025. június 20-22.

Budakörnyéki Sörfesztivál, 2025. június 20-22.

More details
Az Esemény Menedzser portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője