2025. május 23., péntek - Dezső

Archívum

Fotóikonok a Műcsarnokban

517

Az ötödik éve megrendezett Budapest FotóFesztivál nyitókiállításán 41 fotográfus közel 70 felvételén a fotográfia 20. századi történetének részletgazdag képe rajzolódik ki.

A világhírű Howard Greenberg galéria archívumából készült válogatásban a 20. századi fotográfia legjelentősebb alkotóinak kitűnő képeit ismerheti meg a budapesti közönség, ritkán látható és jól ismert felvételeket egyaránt.

A kiállítás kurátorát, a di Chroma Photography igazgatóját, Anne Morint a fotótörténeti archívumok iránti érdeklődése vezette a New York-i galeristához – adja hírül a Műcsarnok közleménye.

greenberg

Howard Greenberg a nemzetközi fotográfiai színtér kiemelkedő alakja. Közel 40 éve vezet galériát, ez idő alatt számos magángyűjtemény kialakításában segédkezett. New York-i galériájának archívumában közel 30.000 felvételt őriz a 20. századi fotográfia legnagyobb alkotóitól.

Az ikonikus nevek között – mint Berenice Abbott, Araki, John Heartfield, William Eggleston, Walker Evans, Allen Ginsberg, Helmut Newton vagy Man Ray – kitüntetett helyet foglalnak el a világhírű magyar származású fotográfusok, köztük André Kertész, Robert Capa és Martin Munkácsi.

Ez az archívum ezer történetet mond el, és annyi alakot vonultat fel, ahányan csak belenéznek. Végtelen lehetőségeket kínál. Minden képe egy történet kezdete és egyben portré a történetmesélőről.

greenberg2
A kiállítási anyag kissé hasonlóan alakult a szürrealista Jacques Prévert és Yves Tanguy által kitalált, cadavre exquis (elragadó hulla) néven ismert irodalmi játékhoz, amelyet Georges Bataille „az elme legtökéletesebb leképezésének” nevezett.

A képek egymás mellett sorakoznak. Néha vitatkoznak, máskor összesimulnak vagy megbámulják egymást.

A végeredmény André Malraux kifejezésével a musée imaginaire (képzeletbeli múzeum): a többi jelenlétében mindegyik kép átalakul, és együttesen már egy másik történetet mesélnek nekünk.

A március 27-én megnyílt kiállítás – a járványhelyzettel összefüggő intézkedések értelmében – egyelőre csak virtuális sétán járható be a Műcsarnok oldalán, az újranyitást követően június 27-ig lesz látogatható.

(Forrás: turizmus.com)

Eseményfigyelő

Szeretné, hogy az Önök híre, eseménye is megjelenjen az Esemény Menedzser portálon? Tartalomszolgáltatásra, online marketingre van szüksége? 

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 

További hírek, tippek


 

 


 

BETA Renegade

Hírlevél


   E-mail cím:*  
Név: *  

Időrendben

« Május 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

Hétvégi programajánló

Hétvégi programajánló

More details
Gyereknap a Budaörsi Repülőtéren, 2025. május 25.

Gyereknap a Budaörsi Repülőtéren, 2025. május 25.

More details
Gyermeknap és Hősök Napja a Budai Várban, 2025. május 25.

Gyermeknap és Hősök Napja a Budai Várban, 2025. május 25.

More details
Lurkócia Városi Gyereknap, 2025. május 25.

Lurkócia Városi Gyereknap, 2025. május 25.

More details
Müpa Gyermeknap, 2025. május 25.

Müpa Gyermeknap, 2025. május 25.

More details
Múzeumok Majálisa, 2025. május 24-25.

Múzeumok Majálisa, 2025. május 24-25.

More details
Gyereknap a Vasúttörténeti Parkban, 2025. május 24-25.

Gyereknap a Vasúttörténeti Parkban, 2025. május 24-25.

More details
Gourmet Fesztivál, 2025. május 22–25.

Gourmet Fesztivál, 2025. május 22–25.

More details
Műtárgyak Éjszakája Fesztivál, 2025. május 22-24.

Műtárgyak Éjszakája Fesztivál, 2025. május 22-24.

More details
Az Esemény Menedzser portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője