2026. február 11., szerda - Bertold

Turizmus

Megnyílt a német romantika első múzeuma Frankfurtban

480

A németországi Frankfurtban megnyitották a világ első múzeumát, amelynek témája a német romantika művészete.

A 18. és a 19. század fordulójának meghatározó művészeti irányzat és stílusát bemutató múzeumot a korszak legnagyobb alkotói közé tartozó Johann Wolfgang von Goethe szülőháza mellett építették fel a Hessen tartományi nagyváros központjában.

romanti2

Az épület egyik fő különlegessége, hogy a benne őrzött kincsek érzékenysége miatt a kiállítótermekbe nem juthat be napfény, ezért az utcai frontra az emeleteket összekötő ablakos lépcsőházat helyezték, hiszen "a Goethe-ház mellett természetesen nem lehet egy ablaktalan homlokzat" - mondta a hesseni tartományi közszolgálati médiatársaságnak Christoph Mäckler, az épület tervezője.

Az utcai homlokzat leglátványosabb eleme egy ablakfülke, amely sötétedéstől kék fénnyel világítja be az utcát, utalva a Novalis Heinrich von Ofterdingen című regényének első fejezetében megjelenő kék virágra, a német romatika jelképére.

"Szerintem a legtöbb ember észre sem veszi ezt a szimbolizmust. Meglátják a frankfurti óváros romjaiból származó apró kövekkel kirakott téglapadlót vagy az éjjel a Hirschgrabenre világító kék öblös ablakot, és élvezik" - mondta a tervező, kiemelve: "még ha semmit sem tudsz a romantikáról és annak szimbólumáról, a kék virágról, akkor is meg tudod mondani, hogy ez szép vagy nem szép".

"Az építészetnek nem az az igénye, hogy mindenki megértse, hanem az, hogy a tereket úgy kell megtervezni, hogy az emberek jól érezzék magukat bennük" - mondta Christoph Mäckler.

A Német Romantika Múzeumára (Deutsches Romantik-Museum) 18,5 millió eurót (6,4 milliárd forint) fordítottak, tíz évig tartó előkészületi munka, az intézmény koncepciója körüli heves viták sora és öt évi építkezés után adták át.

A többi között a szövetségi kormány, a tartományi kormány és a frankfurti önkormányzat támogatásával felépített múzeum a Goethe-házzal együtt, de teljesen önálló profillal működik, kizárólag a német romantikával mint irányzattal és korstílussal foglalkozik.

A három emeleten, 1200 négyzetméteren berendezett állandó kiállításon kéziratokat, grafikákat, festményeket és használati tárgyakat mutatnak be, köztük például kompozíciós vázlatokat Robert Schumann zeneszerzőtől és képeket a romantikus tájfestészet legfontosabb alkotói között számon tartott Caspar David Friedrich-től.

| Forrás: turizmus.com

Eseményfigyelő

Szeretné, hogy az Önök híre, eseménye is megjelenjen az Esemény Menedzser portálon? Tartalomszolgáltatásra, online marketingre van szüksége? 

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 

További hírek, tippek


 

 


 

STAHLWILLE, a minőség kötelez!

Hírlevél


   E-mail cím:*  
Név: *  

Olvasta?

Időrendben

« Február 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Tartalom galéria

Újragondolt Valentin-nap a LEGO-tól

Újragondolt Valentin-nap a LEGO-tól

More details
Titkos filmvetítés a Cinema Cityben, 2026. február 13.

Titkos filmvetítés a Cinema Cityben, 2026. február 13.

More details
Tavasztól nyárig ívelő könnyűzenei áradattal koronázza meg évadát a Müpa

Tavasztól nyárig ívelő könnyűzenei áradattal koronázza meg évadát a Müpa

More details
Jelmezes téli túra bringásoknak, 2026. február 21.

Jelmezes téli túra bringásoknak, 2026. február 21.

More details
6. Téli Balaton-átúszás, 2026. február 21.

6. Téli Balaton-átúszás, 2026. február 21.

More details
Farsangi jelmezes hidegfürdőzés a Balatoni Jegesmedvékkel

Farsangi jelmezes hidegfürdőzés a Balatoni Jegesmedvékkel

More details
Esküvő a plázában? Új szintre lép a Valentin-nap a Westendben

Esküvő a plázában? Új szintre lép a Valentin-nap a Westendben

More details
Startup csúcs Budapesten, 2026. február 17.

Startup csúcs Budapesten, 2026. február 17.

More details
Property Warm Up, 2026. február 19.

Property Warm Up, 2026. február 19.

More details
Az Esemény Menedzser portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője