2025. augusztus 8., péntek - László

Hírek, elemzések

Már mozikban az A-ha film

564

Zenés dokumentumfilm készült a világhírű norvég poptrióról, az A-háról. A nyolcvanas évek közepén a Take On Me című dallal berobbant formáció pályafutását bemutató alkotás csütörtöktől látható a hazai mozikban.

Minden idők legsikeresebb norvég zenei exportcikkének albumai az elmúlt három és fél évtizedben 55 millió példányban keltek el világszerte. A siker, amely hirtelen jött, valóban elképesztő volt; Thomas Robsahm rendező filmjének egyik pozitívuma, hogy bemutatja az árnyoldalt is, a világhírnévvel megbirkózás nehézségeit, a tagok közötti feszültségeket.

Az A-hát 1982-ben alapította a gitáros Pal Waaktar-Savoy, a billentyűs Magne Furuholmen és az énekes Morten Harket. A húszas éveik elején járó norvég zenészek Londonba költöztek, hogy befussanak, de aztán több éven át visszautasítással, nem ritkán nélkülözéssel kellett szembenézniük. Amikor a Take On Me beütött, még mindig egy olcsó hotelben húzták meg magukat, de lemezkiadójuk, a Warner megkockáztatott egy nagyobb summát a Take On Me Steve Barron-féle ceruzaanimációs videoklipjére – és jól döntött: a dal Amerikában a listák élére kúszott.

A bemutatkozó album, az 1985-ben megjelent Hunting High and Low (rajta a szintén slágerré vált The Sun Always Shines on T.V., a Train of Thought vagy a címadó Hunting High and Low) 11 millió példányban fogyott.

A filmben látható interjúk és a kulisszák mögötti jelenetek segítségével kirajzolódó történet megmutatja, hogy bár az A-ha a mai napig népszerű világszerte és példakép számos előadó (köztük a Coldplay és Kanye West) számára, az eltelt évtizedekben is folyamatosan keresi saját hangját, és nem enged elveiből. A 12 éves korától együtt zenélő Waaktar és Furuholmen különböző módon közelít a dalszerzési kredit kérdéséhez, Morten Harket, a frontember pedig időnként a saját (egyébként kivételes) hangjával sincs kibékülve. De – ahogy a filmben is elhangzik – a zene összeköti őket, ha a barátság már kevésbé is.

Az A-ha ma is aktív és turnézik (Magyarországon 2010-ben, akkor búcsúturnéjuknak gondolt koncertsorozatuk keretében jártak), tizenegyedik albumuk (az évek során további sláger volt például a Cry Wolf, a Manhattan Skyline, a Stay on These Roads vagy a Touchy) a hírek szerint jövőre talán megjelenik. A zenekar népszerűsége csúcsán, 1987-ben egy James Bond-film címzenéjét is elkészítette (Halálos rémületben).

Az A-ha: A film a Cinefest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában debütált Magyarországon, és október 14-től érkezik országszerte a mozikba a Pannonia Entertainment forgalmazásában.

| Forrás: zeneforum.hu

Eseményfigyelő

Szeretné, hogy az Önök híre, eseménye is megjelenjen az Esemény Menedzser portálon? Tartalomszolgáltatásra, online marketingre van szüksége? 

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 


 

 


 

Happy Hours, BETA álom!

Hírlevél


   E-mail cím:*  
Név: *  

Olvasta?

Időrendben

« Augusztus 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Tartalom galéria

Esterházy Barokk Ételfőző Fesztivál, 2025 augusztus 8-9.

Esterházy Barokk Ételfőző Fesztivál, 2025 augusztus 8-9.

More details
Őrült Hajók Versenye, 2025. augusztus 8-9.

Őrült Hajók Versenye, 2025. augusztus 8-9.

More details
Rétesutca Fesztivál, 2025. augusztus 9.

Rétesutca Fesztivál, 2025. augusztus 9.

More details
Jazzfőváros Fesztivál, 2025. augusztus 7-10.

Jazzfőváros Fesztivál, 2025. augusztus 7-10.

More details
Fehérvári Mézünnep, 2025. augusztus 8–10.

Fehérvári Mézünnep, 2025. augusztus 8–10.

More details
Végvári Vigasságok Egerben, 2025. augusztus 9.

Végvári Vigasságok Egerben, 2025. augusztus 9.

More details
Barokk Esküvő Győr, 2025. augusztus 8-9.

Barokk Esküvő Győr, 2025. augusztus 8-9.

More details
Zenél a Kastély Fesztivál, 2025. augusztus 7-17.

Zenél a Kastély Fesztivál, 2025. augusztus 7-17.

More details
Margó Irodalmi Fesztivál, 2025. augusztus 7-9.

Margó Irodalmi Fesztivál, 2025. augusztus 7-9.

More details
Az Esemény Menedzser portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője