2026. április 3., péntek - Buda, Richárd

Hírek, elemzések

A farkas után a medve is visszatér a magyar erdőkbe

1076

A farkasok már visszatelepültek hazánkba, a medveészlelések száma pedig évről évre emelkedik. Különösen az Észak-magyarországi régióra jellemző a csúcsragadozók jelenléte. A védett, ritka, de annál veszélyesebb állatokkal való találkozás veszélyt jelenthet a túrázók számára, de a ragadozók előfordulása az erdőgazdaságok működését is befolyásolhatja.

Több farkascsalád otthonra talált Észak-Magyarország erdőiben az elmúlt években. Kölykeiket is ezen a területen hozzák a világra, így populációjuk növekszik hazánkban. A régióban a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága (BNPI) tartja számon az állatokat.

"A Bükki Nemzeti Park területén egy farkascsalád él. A nemzeti park igazgatóságának működési területén, körülbelül két és fél megyényi területen, 4-5 farkascsaládot és azok állandó territóriumát feltételezünk. Ezek egy része évről-évre rendszeresen utódokat is nevel. Az általunk ismert farkascsaládokban általában 3-5 a felnőtt egyedek száma, ebbe beleértendők az előző évi, szüleiket még nem elhagyó fiatalok vagy a rokon állatok, ez a létszám az adott éves szaporulattal bővül. A Bükk területén tavaly három kölyök született" - tájékoztatta a Napi.hu-t a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága.

A medveészlelések száma is növekszik az északi régióban. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az elmúlt években többször sikerült lencsevégre kapni kóborló barnamedvét, legutóbb például Miskolcon készültek felvételek egy, a városba bemerészkedő állatról. Nem véletlen, hogy Borsodban történt több észlelés, hiszen a hazánkban előforduló farkasok és medvék feltehetően kárpáti eredetűek.

"Számos tényező hozzájárulhatott a nagyragadozók hazai jelenlétéhez. A folyamat kezdete az 1970-es, 1980-as évekre vezethető vissza. Már akkor is voltak szaporodó farkasok hazánk területén. A nagyragadozók viszonylag rejtett életmódot élnek, kiváló érzékszerveikkel észlelik és általában el is kerülik az embert, így a közvetlen megfigyelések száma kicsi. Az észak-magyarországi farkaspopuláció kárpáti eredetű, a faj hazai és szlovákiai elterjedési területe egymáshoz kapcsolódik. A Bükki Nemzeti Park területén barnamedvéknek inkább csak alkalmi előfordulásai ismertek" - közölte az igazgatóság.

A ragadozók hazai jelenléte miatt felmerül a kérdés, hogy mennyire veszélyeztetik a vadak a túrázókat. A BNPI szerint a farkasok aktivitásának fő időszaka naplementétől hajnalig tart, így a közvetlen találkozások az emberekkel ritkák. Azonban tapasztalataik alapján a turisták gyakran letérnek a jelzett túraútvonalakról, ami zavarhatja a természetes és természetközeli élőhelyek élővilágát és veszélyes helyzeteket eredményezhet az emberek és az állatok között.

Emellett a nagyragadozók jelenléte az erdőgazdaságok munkáját is befolyásolhatja. Az érvényes jogszabályok szerint ugyanis a gazdálkodási tevékenység közvetlenül nem zavarhatja a védett és fokozottan védett fajok élettevékenységét (mint például a szaporodásukat), illetve nem veszélyeztethetik fennmaradásukat - tudtuk meg az igazgatóságtól.

(Forrás: napi.hu)

Eseményfigyelő

Szeretné, hogy az Önök híre, eseménye is megjelenjen az Esemény Menedzser portálon? Tartalomszolgáltatásra, online marketingre van szüksége? 

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 

További hírek, tippek


 

 


 

Beta Morphos, az X generációs csavarhúzó!

Hírlevél


   E-mail cím:*  
Név: *  

Időrendben

« Április 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Tartalom galéria

Hétvégi programajánló

Hétvégi programajánló

More details
Hollókői Húsvéti Fesztivál, 2026. április 3-6.

Hollókői Húsvéti Fesztivál, 2026. április 3-6.

More details
Hungarikum Piknik Eger, 2026. április 4-5.

Hungarikum Piknik Eger, 2026. április 4-5.

More details
Kézműves Ízek Fesztiválja - Húsvéti mulatság, 2026. április 4.

Kézműves Ízek Fesztiválja - Húsvéti mulatság, 2026. április 4.

More details
Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál, 2026. április 2-4.

Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál, 2026. április 2-4.

More details
Sebesség Fesztivál, 2026. április 11-12.

Sebesség Fesztivál, 2026. április 11-12.

More details
Tulipánszüret Kőröshegyen

Tulipánszüret Kőröshegyen

More details
2. Építészet ünnepe és éjaszakája, 2026.április 25-26.

2. Építészet ünnepe és éjaszakája, 2026.április 25-26.

More details
Rekordrészvétellel zárult a 2026-os Bárány Napok program

Rekordrészvétellel zárult a 2026-os Bárány Napok program

More details
Az Esemény Menedzser portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője